Kiállítások váltották egymást a Németh László Városi Kömyvtárban
A hét végéig volt látható a Németh László Városi Könyvtárban a békés megyei nyomdászcsalád, a Tevan család generációinak tevékenységét bemutató interaktív tárlat, míg hétfő este Horváth Mária fotóiból nyílt tárlat.
A Tevan Nyomdát alapító-nyomdász, Tevan Adolf dédunokája, Tevan Ildikó irányítja az alapítványt, melynek célja bemutatni a család munkásságát, aki elmondta: az államosítást követően már nem a családról nevezték el a békéscsabai nyomdát, ezért is hozta létre az alapítványt, amely interaktív kiállításának 23. színhelye volt a vásárhelyi könyvtár, ahová Orosházáról érkezett a kollekció.
A tárlókban láthatók voltak azoknak a kiadványoknak az első kiadásai, amelyek a Tevan család kiadásában láttak napvilágot, megismerkedhettek a látogatók a család története mellett a nyomdatechnika fejlődésével, és egy úgynevezett biegelő gépet is kipróbálhattak, amellyel könyvborítókat, vagy a nehéz, háborús időkben dobozokat hajtogattak.
A kiállítás anyaga hétfőn Vásárhelyről Szegedre utazott, hogy ott a Zsinagógában ismerhessék meg a megyeszékhely lakói az anyagot.
Egy téma - több is látható változatban Horváth Mária kiállításán
Hétfő este a könyvtárban Horváth Mária fotóiból nyílt tárlat. A vásárhelyi Horváth Mária hetedikes korában matematikaversenyen nyerte első fényképezőgépét, amellyel természetfotókat és várost ábrázoló képeket egyaránt készített. Mária lelkesedése kitartott, újabb fényképezőgépek váltották egymást kezében, míg végül a digitális technika alkalmazását is elsajátította.
A fényképezés célja, hogy a szépet megőrizzük az utókornak - vallja Horváth Mária, aki a családi képek mellett szívesen keres témát a természetben, ám városa, Hódmezővásárhely is foglalkoztatja.
A kiállításon látható kollekcióban megtalálhatók a több évtizedes vásárhelyi képek mellett ugyanazon beállításoknak a mai verziói is, így a változás megtapasztalható: egyes részek teljesen átalakultak, míg másutt csak a fék lettek magasabbak.
Horváth Mária szívesen teszi egymás mellé ugyanazon utcabeállításnak nyári, vagy téli elkapott pillanatait, vagy azt is megmutatja, hogyan néz ki ugyanaz az utcarészlet a felkelő, vagy a lenyugvó nap fényében.
A kiállításon közreműködött családja mellett a Szent István kamarakórus. A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében március 9-ig tekinthető meg.
Arnay











